Tozsoft Blog

TozSoft Blog yazılarımız ile sizlere sektör ile ilgili güncel konulardan haberler, siteniz için yararlı olabilecek araçların kullanımı, ipuçları,karşılaşabileceğiniz hatalar ile ilgili çözümler, yazılımcılara yönelik alternatif optimizasyon yömtemleri gibi bir çok konuda bilgi alabilir, ileriye yönelik başarılı adımlar atabilirsiniz.

E-Ticaret Büyümesini Arttıran Araçlardan Yararlanma

 E-Ticaret Büyümesini Arttıran Araçlardan Yararlanma

E-ticaret değişen ve gelişen birlikte farklı teknolojilerle birlikte yeni sistem çözümleri üretmeye devam ediyor. Türkiye başta olmak üzere dünya üzerindeki yerel ve global online alışveriş ve hizmet markaları farklı hizmetleriyle dikkat çekiyor. Peki günümüzde Amazon gibi firmaların yeni e-ticaret stratejileri nelerdir? Çevrim içi firmalar yapay zekayı nasıl kullanıyor? Gelin birlikte bunlara birlikte göz atalım

AI-Driven Alışveriş (Yapay Zekâ ile Alışveriş)

Çevrimiçi alışveriş yapanların verileri e-ticaret şirketleri için paha biçilmezdir ve bu şekilde ele alınmalıdır. Çevrimiçi perakendeciler, tüketicilerin ilgileri, eğilimleri ve tercihleri hakkında önemli bilgiler edinebilir – kendilerine pazarlanabilecek ve ilgilerini çekmesi muhtemel olmayan şeylere ışık tutabilir.

Tüketicilerin tarama davranışını analiz etmek için yapay zekayı kullanmak ve daha sonra müşteri tabanının segmentlerini oluşturmak, e-ticaret işletmeleri için bazı ciddi etkili pazarlama stratejilerini güçlendirebilir.

Örneğin, bir tüketici analiz platformu, binlerce sosyal medya kullanıcısının psikografik, demografik ve davranışsal özelliklerinin veri analizi yoluyla markaların hedeflemeleri gereken kitleleri keşfetmelerine yardımcı olabilir. Bu tür analizler, e-ticaret markalarının müşterileriyle daha iyi bağlantı kurmak için kaldırabileceği önemli tüketici anlayışlarına ve eğilimlerine ışık verir.

Kişiselleştirilmiş pazarlama ve ürünlerle hedeflenen tüketicilerin satın alma olasılığı daha yüksektir ve marka ile ilişkilerinin, onlar için daha alakalı olduğunu düşündükçe derinleşmesi muhtemeldir. Aslında, kişiselleştirilmiş pazarlamayı benimseyen işletmeler satışlarda ortalama yüzde 19 artış yaşar ve çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde 34’ü, ilgi alanlarıyla alakalı şeyleri gösteren bir marka önerebilir.

Çevrimiçi perakendecilerin bu verilerle yaratıcılığını durduracak hiçbir şey yok. Örneğin, Adidas’ın müşterilere kişiselleştirilmiş ürün serilerinde indirim sunma stratejisi varken ASOS, site tarayıcılarına ana sayfaya geldiklerinde kendileriyle ilgili bölümleri otomatik olarak sunar.

E-ticaret markaları, müşteri sorgularına yanıt vermek için AI destekli bir sohbet botu kullanarak AI’nin getirebileceği olasılıkları keşfedebilir. Markalar, geleneksel kural tabanlı bir chatbot üzerinde yapay zeka odaklı bir chatbot seçerek, chatbot’un konuşma dilinde yapılan talepleri anlayabilmesini ve ilgili cevabı sağlayabilmesini sağlayarak tüketicilerle ilişkilerini derinleştirebilir ve satış olasılığını artırabilir.

Yapay zekâ tabanlı teknolojiler böylece çevrimiçi perakendeciler için hem üst hem de alt çizgileri arttırıyor.

Artırılmış ve Sanal Gerçeklik

Çoğu e-ticaret işletmesi, devasa getiri maliyetine aşinadır. ABD’de, yalnızca iade teslimatlarının 2016 yılına göre 2020 – yüzde 75,2’ye kadar 550 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, artırılmış ve sanal gerçeklik, birçok e-ticaret işletmesi için bu getiri oranlarını önemli ölçüde düşürmek için burada.

Henüz yaygın olmasa da, alışveriş yapanların gerçek hayatta nasıl göründüklerini görselleştirmelerini sağlayan araçlar var. Google kısa süre önce arama sonuçlarına 3B artırılmış gerçeklik modellerini ekleyerek kullanıcıların satın almaya karar vermeden önce “gerçek dünyadaki” bir öğeye göz atmalarına izin verdi. Zaten New Balance, Samsung ve Target ile çalışmaya başladı.

Benzer şekilde, Ikea, müşterilerinin evlerinde hangi mobilya parçalarının göründüğünü görselleştirmelerini sağlayan bir uygulama başlattı.

Aksesuar ve giysi satan e-ticaret markaları artık web sitelerinde “sanal ayna” kullanma seçeneğine sahipler. E-ticaret markaları için geri dönüş oranlarını düşürmeyi ve geliri artırmayı vaat eden öğelerin kişisel olarak nasıl göründüğünü resmedebilme

E-ticaret markaları için sanal gerçeklik, kozmetikler de dahil olmak üzere diğer bölgelere yayılacak. Moda endüstrisinin yanı sıra, çevrimiçi perakendeciler sanal aynaların işletmeleri için çok yakında bir gerçeklik olmasını beklemelidir.

Last Mile Dağıtım Teknolojileri

Tüketiciler daha hızlı tatmin ve rahatlık istiyorlar ve son mil teknolojilerinin sağladığı hızlı – aynı gün – teslimat için talep arttı.

Örneğin, Amazon “tıkla ve topla” hizmetini genişletmek için süpermarketlerle ortaklık kurdu – kurye paketi belirli bir yere bıraktı ve daha sonra müşteri onu almaya geliyor ve müşterilerin siparişlerini hızlı bir şekilde almasını kolaylaştırıyor.

Avrupa’da, çevrimiçi perakendeciler, müşterilerin kendi arabalarının bagajında siparişlerini almalarına izin veren bir sistem üzerinde otomobil üreticisi Skoda ile güçlerini birleştirdi. Kuryeler sadece sipariş bırakmak için uygulamayı kullanarak, belirli bir zaman dilimi içinde bagaj kilidini açmak zorundalar.

Müşterilerin siparişlerini mümkün olan en hızlı ve en uygun şekilde nasıl alacağına dair düşünmek, bir adım önde olmak isteyen e-ticaret işletmeleri için büyük bir umut vaat ediyor.

Son mil teslimatında gelecek, inovasyon için olgunlaşmıştır. Kısa vadede, McKinsey elektrikli araçların gelişmesini ve katılımsız dağıtım teknolojisinin varlığının artmasını bekliyor ve bu da işletmeler için maliyet etkinliği ve müşteriler için kolaylık sağlamayı vaat ediyor. Örneğin, robot teslimatı San Francisco’da test ediliyor. Bununla birlikte, bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda bir insanın eşlik etmesi gerekiyor.

Ayrıca Wired geçtiğimiz günlerde drone dağıtım hizmetleri teknolojisinin “nihayet burada” olduğunu bildirdi. Google’ın yeni bir şirketi olan Wing Aviation, yasal olarak müşterilere ürün bırakmaya başlama yetkisi veren devletin havayolu olarak onayını aldı.

Bu teknolojilerin bazıları birçok küçük e-ticaret işletmesi için erişilemez gibi görünse de, bunları ekonomik olarak kullanmanın yolları vardır. E-ticaret şirketleri, iş büyümesini artırmak için yapay zekâ odaklı veri analizi, bilişsel chatbotlar veya sanal gerçeklik teknolojileri geliştirme sorumluluğunu üstlenmek yerine, deneyimli ancak uygun maliyetli iş ortaklarına yönelmelidir. Abonelik tabanlı şirketler, çevrimiçi perakendecilere bu yeniliklerden faydalanma, sonuçta müşteri deneyimini geliştirme ve iş büyümesini artırma fırsatı sunuyor.

🎁 E-Ticaret Paketlerimizi
15 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

ÜCRETSİZ DENEYİN

TozSoft

Web Hizmetleri, e-Ticaret Yazılımı, e-Ticaret Danışmanlığı ve e-Ticaret Modül Entegrasyonları İçin Profesyonel Destek

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

İletişim

  • Tozsoft Yazılım Elektronik Tasarım Danışmanlık Matbaa İmalat ve Dış Tic. Ltd. Şti.

  • Ziya Gökalp Mah. Süleyman Demirel Blv. Mall Of Ofis Blok Kat:26 D:174 Başakşehir / İstanbul
  • 0(212) 801 81 00
  • info@toz.com.tr

Sosyal Medyada TozSoft

Sosyal medyada takip edebileceğiniz hesap adreslerimiz.

2020 - TozSoft ® ● TUM HAKLARI SAKLIDIR