Tozsoft Blog

TozSoft Blog yazılarımız ile sizlere sektör ile ilgili güncel konulardan haberler, siteniz için yararlı olabilecek araçların kullanımı, ipuçları,karşılaşabileceğiniz hatalar ile ilgili çözümler, yazılımcılara yönelik alternatif optimizasyon yömtemleri gibi bir çok konuda bilgi alabilir, ileriye yönelik başarılı adımlar atabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

 Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama teknikleri günümüzde çokça merak edilen yöntemler arasında yer edinmiştir. Dijital pazarlama nedir sorusu için geniş bir tanım yapmak mümkündür. Dijital pazarlama, dijital araçları kullanarak herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtımını yapmak, ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek ya da tanınırlık oluşturmak gibi amaçlarla yapılan pazarlamadır. PAZARLAMA Teknikleri günümüzde klasik ve dijital olmak üzere iki farklı yöne ayrılmaktadır. Klasik pazarlama usulünde geleneksel yöntemlerle satış ve tutundurma faaliyetleri sürdürülmektedir. Bir ürün ya da hizmete ilişkin verilen yazılı ilan, klasik yöntemler arasında bulunmaktadır. Bugün dijital pazarlama alanında hizmet veren çok sayıda dijital pazarlama danışmanlığı şirketleri vardır. Ayrıca birbirinden farklı dijital pazarlama ajansı aracılığı ile de hizmet almak imkan dahilindedir.

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Dijital pazarlama Araçları günümüzde oldukça çeşitlidir. Türkiye’de yaşayan bireylerin yarısından fazlasının internet kullandığı gerçeği ile dijital dünyanın sınırları daha da net anlaşılmalıdır. İki kişiden birinde var olan internet sayesinde, internet odaklı bir pazarlama yöntemi benimsenmelidir. Bunun için dijital pazarlama örnekleri dikkate alınarak araçlar doğru belirlenmelidir. Günümüzde dijital pazarlama için kullanılan araçların başında sosyal medya araçları gelmektedir. Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen çalışmaların büyük oranda etkili sonuçlar sağladığı kanıtlanmıştır.

Ayrıca sosyal medya üzerinden yapılan pazarlamanın maliyeti de oldukça düşüktür. Facebook, Instagram, Linkedin, Pinterest ve Google gibi alanlardan ciddi anlamda hedef kitle elde etmek mümkündür. Google, arama motoru olarak internet sitelerinin görünürlüğünü artırmada işlevseldir. Herhangi bir firma ya da markaya ait internet sitesinin arama motorunda yer alması, marka ya da işletmenin tanınırlığını artıracaktır. Ayrıca mail ve mobil üzerinden yapılan girişimler de etkili sonuçlar elde etmede yardımcı olmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Dijital pazarlama teknikleri arasında arama motoru optimizasyonu oldukça işlevsel bir konuma sahiptir. Arama motorunda en başlarda yer edinmek için Seo uyumlu içerikler hazırlanmalıdır. Seo uyumlu içerikler, aranma sıklığına göre tercih edilen kelimelerden oluşmaktadır. Bir kelimenin aranma sıklığı yüksekse, bu kelime kullanılarak oluşturulan içerikler siteyle entegre edilmelidir. Aranma sıklığına göre sitenin ziyaretçi trafiği kısa sürede artırılabilir. Web sitesi pazarlama teknikleri arasında günümüzde e-ticaret siteleri bile Seo uyumlu yazılar için blog sayfaları ya da ürün açıklamaları bölümü kullanmaktadır. Arama motorunda görünürlük elde etmek için bu tür teknik yazılar hayati bir öneme sahiptir.

Yeni Pazarlama Teknikleri Hangi Avantajları Sunuyor?

Yeni PAZARLAMA Teknikleri klasik yöntemlere göre farklı avantajlar sunmaktadır. Öncelikle dijital mecrada yapılan pazarlama faaliyetlerinin maliyeti oldukça düşüktür. Dijital alanda yapılan faaliyetler sonucunda daha geniş bir kesime ulaşmak kolaydır. Daha geniş bir kesime ulaşmanın sonucunda, daha başarılı pazarlama verileri elde edilecektir. Dijital pazarlama uygulamaları sayesinde farklı araçlarla aynı hedefe yönelik bir faaliyet göstermek imkan dahilindedir. İnternet ortamında uygulanan pazarlama yöntemlerinin geri dönüşleri oldukça hızlıdır. Bu durum, internet üzerinden pazarlama yapanların daha titiz bir çalışma sürdürmeleri gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Günümüzde Fayda Sağlayan Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama teknikleri günümüzde özellikle sosyal medya platformları üzerinden etkili sonuçlar sağlamaktadır. Facebook ve Instagram hesapları üzerinden sürdürülen pazarlama uygulamaları sonucunda hedef kitleye ulaşma hızı artmaktadır. Başka bir pazarlama aracı olan mail ile gerçekleştirilen pazarlama yöntemi günümüzde daha az etkiye sahiptir. Hatta bir firma ya da marka tarafından sıklıkla gönderilen mail reklamları, kullanıcıların marka ya da firmaya olan bakışını olumsuz olarak değiştirmektedir. Mobil uygulamaların pazarlama için kullanılması da önemlidir.

Google Adwords reklamları Google arama motorunda görünürlüğü artırmada oldukça etkilidir. Ayrıca Influencer pazarlama yöntemi, affiliate pazarlama, remarketing, B2B olarak ifade edilen kurumsal pazarlama teknikleri de son derece işlevseldir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Dijital pazarlama uzmanı bu alanda belirli bir bilgi birikimine sahip olan, alanda yeterli deneyime sahip çalışanlardır. Dijital pazarlama uzmani tarafından herhangi bir amaca yönelik olarak pazarlama stratejileri belirlenerek uygulanmaktadır. Uygulanan stratejinin sonuçları da yine uzmanlar tarafından izlenmektedir. Bir firma ya da markanın hedeflerine kısa sürede ulaşması için dijital pazarlama alanında uzmanlaşmış kişilerden yararlanmak gerekmektedir. Dijital pazarlama alanında uzmanlık için bazı yazılımları etkili bir şekilde kullanılabiliyor olmak kaçınılmazdır.

Örneğin çok ileri seviyede olmasa da fotoğraf ve video düzenleme yazılımlarını bilmek önemlidir. Ayrıca Excel uygulamasının da etkili bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Excel uygulaması kullanılarak formüllerden yararlanmak işlevsel olacaktır. Dijital pazarlama alanında uzman olanların rakip analizini de doğru bir şekilde yapması gerekmektedir. Aynı sektörde faaliyet gösteren rakiplerin internet dünyasındaki konumları doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Dijital pazarlama teknikleri ile alakalı olan tüm gelişmeler yakından izlenmelidir. Sektördeki yenilikler takip edilerek anında pazarlama uygulamalarına entegre edilmelidir.

Dijital Pazarlama Eğitimi Verilmekte Midir?

Dijital pazarlama eğitimi veren kurum sayısı günümüzde oldukça fazladır. Online olarak verilen eğitimlerin yanı sıra yüz yüze eğitimler de verilmektedir. Dijital pazarlama konusu, dünya genelinde lisans eğitimlerinde yerini almıştır. Ülkemizde ise yüksek lisans düzeyinde bu alanda eğitim almak mümkündür. Sertifika programları kapsamında kısa süreli pazarlama eğitimleri alınabilmektedir. Dijital pazarlama teknikleri kısa sürede sonuç sağlayan ve günümüzde kesinlikle ihmal edilmemesi gereken pazarlama uygulamaları arasında bulunmaktadır.

🎁 E-Ticaret Paketlerimizi
15 Gün Boyunca Ücretsiz Deneyin!

ÜCRETSİZ DENEYİN

TozSoft

Web Hizmetleri, e-Ticaret Yazılımı, e-Ticaret Danışmanlığı ve e-Ticaret Modül Entegrasyonları İçin Profesyonel Destek

1 Yorum

  • Elinize sağlık güzel ve detaylı bir içerik olmuş.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

İletişim

  • Tozsoft Yazılım Elektronik Tasarım Danışmanlık Matbaa İmalat ve Dış Tic. Ltd. Şti.

  • Ziya Gökalp Mah. Süleyman Demirel Blv. Mall Of Ofis Blok Kat:26 D:174 Başakşehir / İstanbul
  • 0(212) 801 81 00
  • info@toz.com.tr

Sosyal Medyada TozSoft

Sosyal medyada takip edebileceğiniz hesap adreslerimiz.

2020 - TozSoft ® ● TUM HAKLARI SAKLIDIR